Main Logo 4

TOK (Bilgi Kuramı)

TEVITÖL' de ögrencilerimiz 11. Sinifta haftada 2 saat, 12. Sinifta ise 1 saat olmak üzere TOK dersi görürler. Bu derste ele alinan ana konular sunlardir:
 
•  Bilgiye ulasma yollari olan algi, dil, duygu ve nedenlere baglama
•  Bilgi alanlari olan etik, doga bilimleri, fen bilimleri, Matematik, Tarih ve Sanat
 
Bunlarin birçogu ders etkinlikleri (Oyunlar, deneyler, arastirmalar, filmler, haber makaleleri vb. ) ve bazi konuyla ilgili yazilarin grup ya da bireysel bir sekilde tartisilmasiyla islenir.
 
Ögrenciler ilk yillarinda iki tane deneme makale yazarlar (her dönem için birer tane olmak üzere) ve 10 dakikalik bir sunum yaparlar (2. Dönem). Bunlardan alacaklari notlar ögrencilerin MEB için yazili notlari olur. Ayrica sunum ise IB standartlarina göre 20 üzerinden notlandirilip IBM'e gönderilir.
 
Ikinci yillarinda ise ögrenciler IB tarafindan belirlenmis basliklarda iki tane makale daha yazarlar (her dönem için birer tane olmak üzere). Bunlar ögrencilerin MEB notlari olmanin disinda içlerinden ögretmen ve ögrenci tarafindan seçilen bir tanesi ise 40 üzerinden degerlendirilerek IBO'ya gönderilir. Sunum ve makale toplamda 60 puan üzerinden A'dan E ye kadar (ki bu sistem yildan yila degisiklik gösterebilir) notlandirilarak ögrencilerin IB programi çerçevesindeki TOK notlari olur.
 
Okulumuzda TOK Dersi, David Helliwell tarafından verilmektedir
 
Örnek TOK tartışmaları için şu linkleri kullanabilirsiniz:
http://www.ted.com/
http://tas-tok.wikispaces.com/