Main Logo 4

ERASMUS + Projemiz için Macaristan’ın Miskolc şehrindeydik.

“European Challenges in Sustainable Energy Production by Biotechnology” projesinin ilk ayağını 26-30 Eylül tarihleri arasında Macaristan’ın Miskolc şehrinde gerçekleştirdik. Biyoloji öğretmenlerimiz Samet Teke, Fatih Metin ve 10. sınıf öğrencisi Senem Işık ile birlikte 9 farklı Avrupa ülkesinin yer aldığı bu uluslararası projede Türkiye’yi temsil ettik. Bu toplantıda projenin ikinci ayağı Hamburg için hazırlık yaptık.

Günümüzde büyük çevre kirliliğine sebep olan plastik, ucuz olması yüzünden aşırı miktarda üretilmektedir. Plastik poşetlerin doğada çözünmesi 1000 yılı bulmaktadır. Bunun yanında denizlerimiz kirlenmekte ve bu plastik ürünlerini besin kaynağı zanneden deniz canlıları zarar görmektedir. Uzun vadede bu Erasmus + projesindeki amacımız bir polimer olan polilaktik asit üretmek ve bu sayede plastiğe olan dünyadaki aşırı ihtiyacı azaltarak doğada daha çabuk çözünen ve daha az zararlı olan PLA üretimine dikkat çekmek.

Macaristan’da bulunduğumuz bu süre boyunca glikozdan lactobacillus ile PLA (polilaktilk asit) nasıl üretilir bunu öğrendik. Ürettiğimiz bu PLA’nın günümüzde ve ileride plastiğin yerine geçmesini amaçladık. Elimizde bulunan deney evraklarını mentor öğrencimiz Senem, diğer öğrenciler gibi kendi diline, Türkçeye çevirdi. Bu sayede projedeki uluslararası erişilebilirlik sağlandı. Projeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz alttaki linklerden web sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, Miskolc’ün merkezini görme, projenin son gününde Budapeşte’deki birçok tarihi yeri gezme ve Tuna nehrinde tekne turu yapma imkânımız oldu. Bizi evlerinde misafir eden ve okullarında ağırlayan Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium öğrencisi ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

http://sustainable-bioenergy.de/?cat=88 

https://www.sustainabilitybybiotechnology.com/ 

123

Haberler

Eski Haberler / Duyurular

December 2017
Mo Tu We Th Fr Sa Su
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31